background

Nejčastější dotazy k fotovoltaikce

FVE je vhodná pro všechny typy střech. Nejideálnjší je střecha směřovaná na jih se sklonem 35° až 45°. Není to však podmínkou. Výtěžnost elektrárny lze zajistit správným návrhem technologického řešení. V současnosti jsou vyráběné moduly uzpůsobeny k udržení výkonu a účinnosti i při rozptýleném světle, častém zastínění nebo dokonce nečistotách na povrchu článku.

Nová zelená úsporám dostala v říjnu 2021 novou podobu a stala se tak dosažitelnější a výhodnější. O dotaci mohou žádat všichni majitelé, stavebníci a nabyvatelé rodinných domů. Nově lze také žádat o podporu na rekreační objekty (s č. evidenčním), pokud v nich máte trvalý pobyt minimálně 2 roky. Dotace pak činí maximálně 50% nákladů, přičemž můžete získat až 200 000 Kč na pořízení fotovoltaiky. Dalších 5 000 Kč lze získat jako podporu na projekt.

Celkovou délku, kterou realizace trvá ovlivňuje především administrativa. Zpracování projektu a vybavení dotace trvá několik týdnů až měsíců. Po celou dobu trvání budeme s Vámi v kontaktu a budeme Vás informovat, co právě zpracováváme. Instalace samotné elektrárny již trvá několik dní (2 - 5 dní), kdy si vždy dopředu s Vámi domluvíme termín.

FVE se dimenzuje přímo úměrně spotřebě a umístění daného objektu. Tak, aby ztráty (tzn. nespotřebovaná energie) bylo co nejméně a zároveň, aby byla dostačujicí pro spotřebu domácnosti, případně dobití baterií. Důležitý faktor je také, jak velká plocha střechy je k dispozici pro umístění panelů. Nelze říct univerzální číslo, které by platilo v každém případě. U výrazně elektrifikovaných domů obvykle instalujeme výkon přibližně 4 – 5 kWp. Nelze to však brát jako výslednou hodnotu, nabídky připravujeme na míru dle konkrétních potřeb.

Aktuálně jsme schopni instalovat fotovoltaickou elektrárnu na všechny druhy střešních krytin. Může se jednat jak o střechu šikmou, tak rovnou. Dle typu krytiny či střechy vybereme vhodný upevňovací systém, tak aby byla montáž bezpečná.
Mezi panely a střechou je mezera mezi 5 - 10 cm dle typu střešní krytiny.
A rozhodně nemusíte mít strach o narušení statiky střechy. Na 1 m² připadá přibližně 15 kg, doporučujeme, aby latě a krokve byly před instalací zkontrolovány odborníkem a v případě horšího stavu vyměněny.

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, bude to záviset na energetickém posudku.

Výkon solární elektrárny je přes zimu výrazně nižší. Obvykle se jedná v průměru o 10 - 20 % maximálního výkonu.

Baterie se ukládají "na sebe", což znamená, že není nutné kupovat úložný rack ani kabely pro propojení baterií. Maximální počet bateriových modulů jsou 4 ks. Velikost celého řešení při osazení 4 baterií je pak 45*29,6*141,5 cm. Nejčastěji jsou umisťovány do technické místnosti nebo garáži, co nejblíže k domovnímu jističi.

Životnost baterií závisí na typu článků, kdy nejnižší životnost je u olověných, kdy se jedná o přibližně 15 let a nejdelší lithiová, která má životnost přibližně 22 let. Záruku každé z baterií uvádí výrobce ve svých technických listech. V našich řešeních nejčastěji používáme baterie lithové.

Se solárními fotovoltaickými panely máte minimální náklady na údržbu po celý rok. Panely jsou kostruovány tak, aby se přirozeně omývaly deštěm.
V zimě se sníh na solárních panelech, který mají sklon alespoň 10° stupňů neudrží a sjíždí po hladké straně dolů.

Jednoznačně ano. Je potřeba se na FVE dívat z dlouhodobé perspektivy. Cena elektrické energie se každý rok zvyšuje a je dost pravděpodobné, že se tento dlouhodobý trend nezastaví. Zároveň pokud se poohlédneme do zahraničí, tak například u našich sousedů v Německu nebo Rakousku, tak solární panely najdeme téměř na polovině domů.